Історія

Авторизація

Історія

Енергію вітру в Україні використовували ще в 19 столітті. У 1917 році число вітряків на території країни становило близько 30 тисяч і вони виробляли до 200 тисяч кіловат енергії в рік.

Перший етап розвитку промислової вітроенергетики в країні по праву належить радянському періоду 30-х років минулого століття. Під керівництвом винахідника Юрія Кондратюка був розроблений і встановлений експериментальний ветрорагрегат в Балаклаві на південно-західному узбережжі Кримського півострова потужністю 100 кВт. В наслідок Юрієм Кондратюком була спроектована вітрова установка на 1000 кВт і двоповерховий вітроагрегат загальною потужністю 10 МВт (по 5 МВт на кожному рівні).

Точкою відліку або другим етапом розвитку сучасної промислової вітроенергетики України можна вважати 1992 рік - дату запуску першої ВЕС в країні - Акташській на Кримському півострові. Основним для розвитку вітроенергетики в Україні був обраний шлях виробництва ліцензійних ВЕУ. У лютому 1997 року була прийнята державна «Комплексна програма будівництва ВЕС в Україні». Головна мета Комплексної програми бачилася в тому, щоб задіяти підприємства оборонного комплексу для виробництва вітроагрегатів та таким чином створити національне виробництво вітрових турбін. Гасло програми стали слова: «Чиста енергія замість гармат». 
Головна стратегічна помилка Програми полягала в тому, що було створено виробництво американських ліцензійних вітроагрегатів USW56-100 без урахування оцінки ефективності даної моделі в умовах України. Мета програми по досягненню 1990 МВт вітроенергетичних потужностей до 2010 року не була досягнута. Станом на 1 серпня 2011 року загальна встановлена ​​потужність ВЕС, побудованих в рамках Комплексної програми склала всього 87,5 МВт. У 2010 році Програма була зупинена. Основні причини провалу Комплексної програми: помилки, допущені в розрахунках фінансової моделі, невідповідність ВЕУ USW56-100 вітровим умовам України, низька якість виробництва морально-застарілих турбін, відсутність гарантійного обслуговування вітротурбін.

Проблеми, пов'язані з обмеженими запасами традиційних джерел енергії і забрудненням навколишнього середовища, змусили український уряд шукати альтернативні джерела енергії. Прийнятий у квітні 2009 року Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» щодо стимулювання альтернативних джерел енергії» № 1220-VI ( «Закон про «зелений» тариф), створив необхідні передумови для переходу до використання в країні відновлюваних джерел енергії і, зокрема, енергії вітру. З 2011 року всі ВЕС, введені в експлуатацію в Україні були побудовані за рахунок приватного фінансування.

Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА) була створена для об'єднання всіх зацікавлених у розвитку вітроенергетичного сектора України. Офіційно асоціація була зареєстрована в Києві в червні 2008 року. За час своєї діяльності УВЕА активно відстоювала інтереси вітроенергетичного ринку, беручи участь в різних робочих групах з формування законодавства і розробці стратегічних документів для енергетичного сектора України.

На даний час необхідно прийняти ключові рішення, які мають безпосередній вплив на енергетичне майбутнє України. УВЕА буде прагнути до того, щоб вітроенергетика стала повноправною технологією в енергетичному балансі країни. Створення енергопостачання, що сприяє досягненню справді сталого майбутнього, заснованого на необмежених, що не забруднюють навколишнє середовище і конкурентоспроможних технологіях використання відновлюваних джерел є завданням, що стоїть не тільки перед Україною, але всією світовою спільнотою. Вітроенергетика - це шлях до миру.