Бібліотека

Авторизація

Статистика

У 2015 році всіма ВЕС материкової частини України було вироблено 1 125,0 млн кВт∙г електроенергії, що відповідає приблизно 0,73% від загальної річної генерації електроенергії в країні або 0.8% від загальної встановленої потужності всіх енергогенеруючих об'єктів, розташованих на материковій частині України, а з урахуванням півострова Крим - 0,92 %. У порівнянні з 2014 роком вироблення електроенергії на ВЕС материкової частини України залишилось практично на тому ж рівні. У 2014 році всі українські ВЕС, включаючи АР Крим, виробили 
1 123 700 000 кВт∙год.

«Зелена» електроенергія, вироблена за рахунок енергії вітру і поставлена в національну електромережу, дозволила скоротити викиди СО2 в атмосферу на більш ніж 1 млн 329 тис тонн і забезпечити електроенергією в еквіваленті більше 2 800 000 домашніх господарств при середньому їх споживанні 400 кВт∙год на місяць або 4 500 000 сімей, що живуть в багатоквартирних будинках з середнім місячним споживанням електроенергії 250 кВт∙год.

В 2015 році в Україні було введено в експлуатацію 16,6 МВт нових вітроенергетичних потужностей. Чотири вітротурбіни FL 2500-100 одиничною потужністю 2,5 МВт були введені в експлуатацію на майданчику Очаківського вітропарку в Миколаївській області, і дві турбіни Vestas V-112 одиничною потужністю 3,3 МВт - на ВЕС «Старий Самбір-1» у Львівській області. Таким чином, станом на 31 грудня 2015 сумарна потужність ВЕС материкової частини України склала 426,2 МВт. Всі ВЕС підключені до енергомережі.

На даний момент дві вітростанції розташовані на непідконтрольній території: Лутугинський і Краснодонський ветропарки (Луганська область). У той же час, Новоазовський вітропарк (Донецька область) знаходиться на лінії зіткнення ЗСУ та террористичних угруповань. Проектне будівництво даних ВЕС призупинено. Йдуть правові розгляди щодо статусу зазначених ВЕС на ринку електроенергетики України.

На території окупованого Криму встановлена вітроенергетична потужність залишилася без змін - 87,8 МВт. За попередньою інформацією було вироблено близько 125 млн кВт·год електроенергії. Постачання в Об'єднану енергетичну систему України електроенергії, виробленої на ВЕС, які розташовані на тимчасово окупованій території АР Крим, припинено з квітня 2014 року.

Лідируючими компаніями вітроенергетичної промисловості України залишаються 
ТОВ «Вінд Пауер», ТОВ «УК «Вітряні парки України» і ТОВ «Віндкрафт Україна».

Головні бар'єри, що перешкоджають подальшому розвитку національної вітроенергетики і погіршують інвестиційний клімат в країні:

  • Нестабільність політики в галузі відновлюваної енергетики
  • Порушення Закону України «Про електроенергетику» з боку Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) в частині скорочення величини «зеленого» тарифу

У той же час необхідно відзначити ряд позитивних результатів 2015 року:

  • Рішення, прийняті судами України різної інстанції, на користь виробників
  • електроенергії за рахунок енергії вітру проти НКРЕКП щодо неправомірного зниження величини «зеленого» тарифу.
  • Ухвалення 4 червня 2015 Верховною Радою України Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії». Даний закон зрівноважив величини «зелених» тарифів для різноманітних видів відновлюваних джерел енергії і скасував «правило місцевої складової», запровадивши при цьому, спеціальний бонус для національних виробників обладнання для відновлюваної енергетики.
  • Введення «зеленого» тарифу для вітроенергетичних установок потужністю до 30 кВт, що використовуються в приватних домогосподарствах.
  • Підтримка з боку Держенергоефективності пропозицій УВЕА по внесенню змін до законопроекту «Про ринок електричної енергії України»