Новини

Авторизація
13.09.2021

МІЖНАРОДНИЙ ВЕБІНАР «КОРПОРАТИВНІ РРА ДЛЯ ВДЕ: ДОСВІД ЄС ТА ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ УКРАЇНИ»

Останнім часом все більше компаній в рамках своїх стратегій сталого розвитку закуповують для власних потреб електроенергію саме з відновлюваних джерел енергії. У той же час, такі державні системи підтримки виробників з ВДЕ як «зелені» тарифи та аукціони в Україні стають ненадійними, оскільки інвестори все частіше стикаються з ситуацією неплатежів за поставлену в мережу «зелену» електроенергію. З огляду на це, двигуном  подальшого розвитку відновлюваної генерації може стати застосування корпоративних РРА - довгострокових договорів купівлі-продажу електричної енергії, який укладається між виробником з ВДЕ та суб’єктом господарювання - корпоративним покупцем.

13 вересня 2021 року, Українська вітроенергетична асоціація спільно з Sayenko Kharenko, юридичною фірмою-членом УВЕА, та у співпраці з AHK Україна, провели міжнародний вебінар, присвячений перспективам запровадження корпоративних PPA на постачання «зеленої» електроенергії в Україні.

В рамках вебінару, провідні експерти з ЄС та України охопили широкий спектр питань, а саме, застосування корпоративних РРА в ЄС, Польщі, Німеччині, фінансування корпоративних РРА банками, законодавчі ініціативи Міністерства енергетики України, особливості визначення цін на корпоративні РРА та необхідні зміни до законодавства України для укладання корпоративних РРА.

Андрій Конеченков, Голова Правління Української вітроенергетичної асоціації, відкриваючи  захід зазначив: «Враховуючи сучасний розвиток відновлюваних джерел енергії в Україні, виникає необхідність розробки нових механізмів підтримки відновлюваних джерел енергії на конкурентному ринку. Корпоративні PPA, контракти на різницю є саме тими механізмами, які можуть збільшити виробництво електроенергії з ВДЕ і безпосередньо з вітрової енергії. Саме цей напрямок відповідає принципам “зеленого” переходу — курсу, якого дотримуються країни Європейського Союзу».

У своїй презентації Ханна Хант, Директор з питань впливу, RE-Source, Європейська платформа корпоративних PPA, наголосила на сучасній тенденції росту кількості укладених корпоративних РРА в країнах ЄС, представила передумови їх застосування та приклади укладання різних видів корпоративних РРА європейськими компаніями.

Про можливість фінансування проєктів ВДЕ за рахунок корпоративних РРА розповіла Ольга Єрьоміна, Асоційований директор, старший банкір, проекти з енергетики EMEA, Група з питань сталої інфраструктури, ЄБРР. Зокрема, пані Єрьоміна зазначила, що для отримання такого фінансування необхідно укласти довгостроковий договір, терміном не менше ніж на 15 років, та мати надійного корпоративного покупця.

Законодавчі ініціативи Міністерства енергетики України щодо розвитку відновлюваної енергетики на ринкових умовах були представлені Олександром Мартинюком, в.о. Генерального директора Директорату енергетичних ринків Міністерства енергетики України. Особливу увагу пан Мартинюк приділив питанню впровадження контрактів на різницю, які є передумовою для подальшого впровадження в Україні корпоративних РРА.

Про особливості укладення корпоративних РРА у Польщі, структуру таких договорів, а також  питання, які є предметом переговорів під час укладання РРА розповів Ден Кокер, партнер, Allen & Overy. В свою чергу, про основні драйвери для застосування корпоративних РРА в Німеччині та досвід німецьких компаній щодо укладання таких договорів розповіла Христина Касьянова, голова робочої групи «Енергетика та енергетичний перехід» AHK Ukraine.

Питанням визначення цін на електроенергію за корпоративними PPA для ВДЕ була присвячена презентація Максима Семенюка, консультанта DNV, компанії-члена УВЕА.

Доповнюючи та підсумовуючи усе сказане експертами,  Марина Гріцишина, керівник практики енергетики, радник Sayenko Kharenko та член Правління УВЕА, розповіла про основні бар’єри для укладання корпоративних РРА в Україні у формі case study на прикладі підприємства, зацікавленого у придбанні «зеленої» електроенергії.

За результатами дискусії між експертами та учасниками вебінару, стало зрозуміло, що виробники з ВДЕ зацікавленні у впровадженні корпоративних РРА в Україні та розглядають їх як одну із можливостей для отримання фінансування під нові проєкти ВДЕ, які  не матимуть державної підтримки у вигляді «зеленого» тарифу вже після 2022 року.

Запис вебінару: https://www.youtube.com/watch?v=Gzoje0WeAK0