Новини

Авторизація
16.06.2021

МІЖНАРОДНИЙ ВЕБІНАР “ОФШОРНІ ВЕС В ЧОРНОМУ МОРІ: УКРАЇНА ТА ТУРЕЧЧИНА”

Символічно, у Всесвітній день вітру, 15 червня 2021 року, дві провідні асоціації: Українська вітроенергетична асоціація та Турецька асоціація з офшорної вітроенергетики, приурочили спільний вебінар перспективному для обох країн Чорноморського регіону ринку - офшорній вітроенергетиці.

Україна та Туреччина мають значний, досі невикористаний технічний потенціал з розвитку офшорної вітроенергетики. За результатами Світового Банку, технічний потенціал офшорної вітроенергетики в країнах Чорного моря сягає 435 ГВт, 70 ГВт з яких можуть бути побудовані у морських водах Туреччини. Україна ж, в свою чергу, є країною, на яку не лише припадає половина з цього технічного потенціалу (251 ГВт), а й яка володіє додатково ще й значним потенціалом на мілководді і розглядає офшорну вітроенергетику для виробництва “зеленого” водню.

В рамках двох частин вебінару, провідні експерти з обох країн охопили широкий спектр тематичних питань: від окреслення сучасного стану офшорної вітроенергетики в світі, розкриття національного офшорного вітроенергетичного потенціалу до розгортання національного виробництва вітрових турбін, обговорення перспектив плавучих вітроелектростанцій та придатності національного законодавства для відкриття нового ринку з ВДЕ.

Мурат Дурак, Голова турецької асоціації з офшорної вітроенергетики: “Офшорні вітрові турбіни, фундамент, флот та відповідні інфраструктурні потужність мають бути максимально локалізованими. І значна кількість країн світу сьогодні мають чітке бачення розвитку офшорної вітроенергетики, Україна та Туреччина, як країни Чорноморського регіону, мають слідувати за провідними країнами та встановлювати свої національні цілі з офшорної вітроенергетики”.

Андрій Конеченков, Голова Правління Української вітроенергетичної асоціації: “Україна та Туреччина є тими країнами, які мають значний природний та технічний потенціали з розвитку офшорної вітроенергетики. Проте основна різниця між нашими країнами сьогодні полягає у тому, що Туреччина вже здійснює конкретні практичні кроки по розгортання ринку офшорної вітроенергетики, в той час як в Україні лише розпочинаються внутрішні дискусії, ініційовані нашою асоціацією. Я переконаний, що сьогоднішній вебінар, який відбувається символічно у Всесвітній день вітру, стане поштовхом для подальшої роботи наших асоціацій на національних рівнях в рамках цього питання”.

Під час другої частини вебінару, присвяченої технічному потенціалу з розвитку офшорної вітроенергетики в Україні, Катерина Книш, Керівник аналітичного департаменту УВЕА, яка і модерувала сесію по Україні, окреслила сучасний стан енергетичного сектору України та презентувала вже наявні напрацювання УВЕА для розгортання ринку офшорної вітроенергетики в Україні, а саме тематичну Білу Книгу за авторства УВЕА, юридичної фірми Asters, Української водневої ради та Інституту відновлюваної енергетики НАН України. “Офшорна вітроенергетика вже сьогодні демонструє усі свої технічні та соціальні переваги: від скорочення викидів парникових газів, створення нових робочих місць до заміщення станцій на викопному паливі та підвищення незалежності країн від імпортованого палива. Саме офшорна вітроенергетика у комбінації із “зеленим” воднем є сьогодні найбільш привабливим рішенням з екологізації, модернізації та збалансування сучасної енергетичної системи України”, - підсумувала Катерина Книш.

Марта Галабала, Старший юрист юридичної фірми Asters-члена УВЕА, описала усі зміни, які мають відбутись у законодавчому та адміністративному полі України.

Цікавим був виступ Максима Ганжи, Керівника проекту морського вітропарку компанії Вуглесинтезгаз, дочірньої компанії Нафтогаз Україна, який представив наявні в Україні технічні та інфраструктурні потужності для будівництва та підключення офшорних вітрових електростанцій, підкресливши, що в Україні є можливість розвитку національного виробництва комплектуючих офшорних ВЕС, наприклад виробництво морських фундаментів.

У своїй презентації присвяченій важливості водневих технологій для України Анастасія Кудря, представниця Української водневої ради, зосередилась на можливості виробництва “зеленого” водню в країні, розкрила увесь спектр переваг такого виробництва для України та ролі офшорної вітроенергетики у цьому процесі.

За результатами дискусії між експертами та учасниками вебінару, стало зрозуміло, що Україна дійсно володіє значним потенціалом для розвитку офшорної вітроенергетики і що відкриття цього ринку однозначно принесе значні економічні та соціальні переваги. Натомість, запуск ринку офшорної вітроенергетики є неможливим допоки не будуть врегульовані усі законодавчі (зокрема визначення системи підтримки) та інфраструктурні нюанси (зокрема врегулювання проблеми з відсутністю флоту).

Запис вебінару: https://www.youtube.com/watch?v=Fww4Kcgcm3A&t=1033s