Новини

Авторизація
31.07.2020

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ПІДПИСАВ ЗАКОН ПРО УМОВИ ПІДТРИМКИ ВДЕ

31 липня 2020 року, Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України № 810-ІХ “Про внесення змін до деяких Законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії”, який був прийнятий Верховною Радою України 21 липня 2020 року.

Закон України базується на положеннях Меморандуму про Взаєморозуміння, укладеного між інвесторами в ВДЕ та Урядом 10 червня 2020 року, та передбачає зниження “зеленого” тарифу, закріплення умов реструктуризації боргу ДП “Гарантований покупець” перед виробниками електроенергії, встановлення відповідальності виробників за небаланси, а також впровадження “зелених” аукціонів.

Законом передбачені наступні умови з реструктуризації “зелених” тарифів:

1. Скорочення “зеленого” тарифу для вітрових електростанцій (ВЕС) та сонячних електростанцій (СЕС), що введені в експлуатацію з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2019 року:

  • Для СЕС встановленою потужністю більше 1 МВт - на 15%;
  • Для СЕС встановленою потужністю до 1 МВт - на 7,5%;
  • Для ВЕС, що складається з вітрових турбін одиничною потужністю 2 000 кВт і більше - на 7,5%.

2. Для суб’єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії на об’єктах електроенергетики або чергах їх будівництва, що введені в експлуатацію до 30 червня 2015 року, “зелений” тариф встановлюється на рівні граничного (максимального) “зеленого” тарифу, встановленого для СЕС загальною потужністю понад 10 МВт, що введені в експлуатацію до 31 березня 2013 року включено, скороченому на 5% (приблизно 24,6 євроцентів за 1 кВт*год).

3.  Для суб’єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії на об’єктах електроенергетики або чергах їх будівництва, що введені в експлуатацію з 1 січня 2020 року, “зелений” тариф скорочено:

  • На 2,5% - для СЕС, встановленою потужністю до 1 МВт без обмеження їх строків введення в експлуатацію, встановленою потужністю від 1 МВт до 75 МВт, введених в експлуатацію до 31 березня 2021 року та для СЕС встановленою потужністю більше 75 МВт, введених в експлуатацію до 31 жовтня 2020 року.
  • На 60% - для СЕС, встановленою потужністю 1 МВт та більше, що введені в експлуатацію після вищезазначених термінів.
  • На 2,5% - для ВЕС.

4. Держава гарантує, що на період з 1 липня 2020 року до 31 грудня
2029 року для суб’єктів господарювання встановлений “зелений” тариф не буде змінений чи скасований.

5. Частка відшкодування гарантованому покупцю суб’єктами господарювання, які входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця та здійснюють продаж електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії на об’єктах електроенергетики, встановлена потужність яких перевищує 1 МВт, за “зеленим” тарифом або аукціонною ціною, вартості врегулювання небалансу гарантованого покупця становить:

  • з 1 січня 2021 року - 50 %;
  • з 1 січня 2022 року - 100 %.

6. До 31 грудня 2029 року відшкодування суб’єктом господарювання, який виробляє електричну енергію на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії, та входить до складу балансуючої групи гарантованого покупця, відшкодування вартості свого небалансу гарантованому покупцю здійснюється у разі відхилення фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії такого суб’єкта господарювання від його погодинного графіка відпуску електричної енергії:

  • для СЕС - на 5%
  • для ВЕС - на 10%

7. Виробники з ВДЕ можуть розраховувати на 5% надбавку до “зеленого” тарифу, якщо локальна складова проєкту складатиме 30%, 10% - якщо локальна складова дорівнюватиме 50% і 20% - якщо локальна складова проєкту досягатиме 70% і більше. У випадку ж акційної ціни, то після 6 років експлуатації електричної станції з ВДЕ надбавка не перевищуватиме 10%.

8. 70% коштів отриманих НЕК “Укренерго” від розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину станом на 1 липня 2020 року, використовуватимуться для погашення заборгованості перед Гарантованим покупцем за надані послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з відновлюваних джерел енергії.

9. Як і раніше, дати проведення аукціонів будуть визначатися Кабінетом Міністрів України. Проте Закон замінює раніше чітко встановлені “двічі на рік, не пізніше 1 квітня та 1 жовтня відповідного року” на більш невизначене формулювання: “згідно з графіком проведення аукціонів на відповідний рік”.

Цінова пропозиція учасника аукціону, що бере участь в аукціоні з розподілу квоти підтримки  для об’єктів електроенергетики або черг (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії вітру та з енергії сонячного випромінювання не може бути вищою за 9 євроцентів за 1 кВт*год – для аукціонів, що проводяться до 31 грудня 2024 року, та не може бути вищою за 8 євроцентів за 1 кВт*год — для аукціонів, що проводяться з 1 січня 2025 року.

10. Тариф на передачу електроенергії, який не враховує витрати НЕК "Укренерго" на виконання спеціальних зобов’язань щодо забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел, встановлюється для тих підприємств, що виробляють сталь з нормами прямих викидів сталеплавильного виробництва CO2 на рівні не більше 250 кг на тону сталевої продукції та виключно електродуговим методом виробництва. Підприємство повинне підтвердити, що його обсяг виробництва сталевої продукції електродуговим методом становить не менш 50 тисяч тон за минулий календарний рік.

11. Окрім того, у Законі скасована норма про незмінність оподаткування галузі “зеленої” енергетики.