Новини

Авторизація
30.10.2018

П’ЯТЬ НАЙБІЛЬШИХ АСОЦІАЦІЙ ВІДНОВЛЮВАНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ ВИСТУПИЛИ ЗА ЗМІНИ В СИСТЕМІ ПІДТРИМКИ ЗЕЛЕНОЇ ГЕНЕРАЦІЇ

Українська вітроенергетична асоціація, Українська асоціація відновлюваної енергетики, Біоенергетична асоціація України, Українська воднева рада та Асоціація сонячної енергетики уклали меморандум, в якому підтримують необхідність змін в системі стимулювання “зеленої” енергетики України.

Керівники асоціацій вважають, що не можна затягувати процес переходу на нову модель підтримки відновлюваної енергетики (ВДЕ) через впровадження аукціонів, яка сьогодні діє в більшості країн Європи. Проведення аукціонів створить прозорі умови для розвитку та приросту нових потужностей ВДЕ  і допоможе уникнути збільшення фінансового навантаження на ринок електричної енергії.

Наразі у Верховній раді України зареєстровано вісім законопроектів щодо нової моделі підтримки ВДЕ через впровадження аукціонів (законопроект №8449 від 07.06.2018 р та сім альтернативних до нього). Представники асоціацій, які представляють більше 80% ринку відновлюваної генерації України, виступили з єдиною узгодженою позицією від імені переважної більшості гравців та інвесторів ринку ВДЕ щодо майбутніх змін у законодавстві. Пропозиції асоціацій, які зафіксовані в тексті Меморандуму, включають:

  • запровадження нової системи підтримки вже з 01 січня 2020 року, що означає реалізацію всіх проектів ВДЕ, які не матимуть підписаного pre-PPA до кінця 2019 року, на умовах участі у аукціонах;
  • встановлення порядку проведення аукціонів Кабінетом Міністрів України та використання як майданчику електронної торгової системи “Prozorro”; 
  • встановлення аукціонної ціни за 1 кВт∙год не вище розміру “зеленого” тарифу на дату проведення аукціону; 
  • укладення з переможцем аукціону договору на поставку електроенергії терміном на 20 років;
  • планування прозорих квот на 5 років вперед відповідно до Плану розвитку системи передачі з урахуванням  міжнародних зобов’язань України у сфері розвитку ВДЕ;
  • проведення аукціонів двічі на рік;
  • додаткове стимулювання розвитку малої і розподільчої генерації з ВДЕ;
  • відсутність ретроспективних змін для діючих об’єктів ВДЕ.

Сторони також висловили готовність до діалогу щодо зниження “зеленого” тарифу з 2020 року.

Асоціації вважають що зволікання з прийняттям відповідного закону призведе до погіршення фінансування з боку міжнародних фінансових установ, та, як наслідок, до невиконання Україною зобов’язань щодо розвитку ВДЕ, взятих перед Європейським Енергетичним Співтовариством. Подібна ситуація загрожує подальшому розвитку сектора ВДЕ через ймовірність порушення гарантій інвесторам, і призведе до погіршення інвестиційної привабливості як галузі відновлюваної енергетики, так і країни в цілому.

“Будь-які законодавчі зміни, пов’язанні з новою системою підтримки сектору відновлюваної енергетики через впровадження аукціонів, мають позитивно вплинути на інвестиційний клімат в Україні і гарантувати переможцям аукціонів безперешкодне приєднання нових потужностей до національної енергомережі. Обсяги нових потужностей ВДЕ визначатимуться відповідними щорічними квотами на загально-державному рівні і повинні відповідати Енергетичній Стратегії України до 2035 року, - вважає голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков. – В той самий час треба чітко розуміти, що без прозорого розуміння квот, які будуть надані  для нових потужностей ВДЕ в електроенергетиці, ринок розвиватися не буде”.

“Зміна механізму стимулювання відновлюваної енергетики в Україні неминуча. В інтересах відповідального бізнесу та тих, хто вболіває за розвиток “зеленої” енергетики, щоб дані процеси відбулися якомога швидше. Будь-яке затягування процесу призведе до погіршення інвестиційного клімату в галузі та в країни, в цілому”, – заявив голова Української асоціації відновлюваної енергетики Олексій Оржель.

Меморандум