Новини

Авторизація
06.04.2020

УВЕА ЗВЕРНУЛАСЯ ДО ОЧІЛЬНИКІВ ДЕРЖАВИ ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ ПРИЗНАЧЕННЯ МІНІСТРА ЕНЕРГЕТИКИ ТА ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ УКРАЇНИ

6 квітня 2020 року, Громадська спілка “Українська вітроенергетична асоціація” надіслала на адреси Президента України Володимира Зеленського,                 Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова листи-звернення щодо прийняття ВР України першочергових нормативно-правових актів з метою вирішення проблемних питань в сфері відновлюваних джерел енергії та призначення професійного Міністра енергетики та захисту довкілля.

Для ознайомлення надаємо лист-звернення до Президента України.

Шановний Володимире Олександровичу!

Громадська спілка “Українська вітроенергетична асоціація” (УВЕА), що поєднує 100% виробників вітрової електроенергії, глибоко стурбована щодо ситуації у сфері виробництва електричної енергії з відновлюваних джерел енергії та звертається до Вас із таким питанням.

Минулий рік ознаменував десятиріччя розвитку відновлюваної енергетики в Україні та став рекордним для національного вітроенергетичного сектору. Тільки за минулий рік, вітроенергетичними потужностями було згенеровано 2,066 ГВт.год “зеленої” електроенергії, або 1,3% від сукупного річного обсягу генерації електроенергії в Україні, що достатньо для забезпечення електроенергією понад 410 тисяч українських домогосподарств. Приріст вітрогенеруючих потужностей дозволив залучити близько 1 млрд євро інвестицій у національну галузь відновлюваних джерел енергії. Більше того лише за минулий рік було перераховано біля 1,78 млрд гривень надходжень до бюджету, що безумовно сприяє економічному розвитку як місцевих громад, так і країни в цілому.

В той же час, вважаємо, що всі здобуті досягнення поступово зводяться нанівець через кризу у сфері відновлюваних джерел енергії, яка триває вже більше ніж півроку та не вирішується як попередніми, так і діючими очільниками профільного міністерства та Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Зокрема, мова йде про такі проблеми як стабільність мережі та фінансове становище ДП “Гарантований покупець”, відповідального за купівлю-продаж “зеленої” електроенергії і розрахунки з її виробниками. У пошуках шляхів вирішення викликів галузі задля збереження залучених інвестицій та досягнення Україною цілей збільшення частки електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел, УВЕА долучилась до всіх заходів, ініційованих Міністерством енергетики та захисту довкілля. Напрацьовані пропозиції були втілені у двох законопроектах, жоден із яких так і не був прийнятий. Ще однією спробою напрацювати компромісні рішення як для державних інституцій, так і для сектору ВДЕ, стала спільна робота в рамках медіації під головуванням Секретаріату Енергетичного Співтовариства для пошуку оптимального рішення зі зміни існуючої системи підтримки сфери ВДЕ.

На жаль, за умов відсутності призначення Міністра енергетики та захисту довкілля України, процес медіації було призупинено. Більше того, відсутність у Комітеті Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг підтримки ініціатив виробників електроенергії щодо вирішення проблемних питань “зеленої“ енергетики не можливо зареєструвати та прийняти компромісний законопроект. Інституційна неспроможність профільних відомств та Комітету Верховної Ради України поглиблює кризу на ринку та несе репутаційні ризики для гарантування захисту інвестицій.

Компанії-члени УВЕА готові і далі продовжувати роботу над пошуком компромісів, які дозволять оперативно домогтись повного впровадження моделі ринку ЄС в Україні та стабілізувати діяльність електроенергетичного сектора, дотримуючись верховенства закону та забезпечуючи захист прав інвесторів, оскільки завдяки їм буде можливе залучення майбутніх прямих іноземних інвестицій.

З огляду на все вищевикладене УВЕА звертається до Вас, шановний Володимире Олександровичу, з проханням сприяти та підтримати призначення професіоналів на ключові посади у профільних державних інституціях, особливо Міністра енергетики та захисту довкілля, які докладуть зусиль для завершення напрацювання компромісних рішень, зокрема в рамках медіації, та прийняття першочергових нормативно-правових актів з метою вирішення проблемних питань в секторі відновлюваних джерел енергії.

 

Голова Правління УВЕА,
Віце-президент WWEA                                                       Андрій КОНЕЧЕНКОВ

 

Завантажити PDF