cloud for logo

Вже через три місяці після запуску нової моделі оптового ринку електроенергії у липні 2019 року, розпочалися перші переговори між Міністерством енергетики України та виробниками з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) щодо врегулювання кризи, що виникла на ринку ВДЕ. 9 грудня 2019 року Європейсько-українське енергетичне агентство (ЄУЕА) та Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА) звернулись до Центру вирішення спорів та переговорів Енергетичного Співтовариства ЄС, який розпочав процедуру медіації між двома вищезазначеними галузевими асоціаціями з однієї сторони та Міністерством енергетики України з іншої. Згодом, до медіації також приєдналась Українська асоціація відновлюваної енергетики (УАВЕ).

Після 8 місяців переговорів та пошуку оптимального рішення врегулювання кризи на ринку електроенергії, 10 червня 2020 року був укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики (Меморандум про взаєморозуміння), підписантами якого стали Кабінет Міністрів України, Міністерство енергетики України, НКРЕКП, Центр вирішення спорів та переговорів Секретаріату Енергетичного Співтовариства, УВЕА та ЄУЕА. В рамках досягнутих домовленостей, державні органи України взяли на себе зобов’язання, зокрема, забезпечити погашення наявної заборгованості перед виробниками з ВДЕ та вчасні і повні виплати за поставлену в мережу “зелену” електроенергію, в обмін на що, інвестори з ВДЕ добровільно погодились скоротити “зелений” тариф для нових та існуючих об’єктів з ВДЕ задля полегшення фінансових зобов’язань держави перед ними. Згодом досягнуті домовленості сторін медіації були узаконені Верховною Радою України в рамках прийнятого 21 липня 2020 року Закону України №810-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії”.

9 червня 2021 року, через рік після підписання Меморандуму про Взаєморозуміння, провідні Асоціації та інвестори в ВДЕ разом з народними депутатами України членами МФО “Чиста енергія – здорове довкілля” зібрались в  інформаційному агентстві “Інтерфакс-Україна”, щоб підбити підсумки виконання державними органами України та інвесторами в ВДЕ взятих на себе зобов’язань. Окрім двох підписантів Меморандуму про Взаєморозуміння – Андрія Конеченкова, Голови Правління УВЕА та Олександри Гуменюк, Директора ЄУЕА – у прес-конференції також взяли участь Олександр Козакевич, Голова УАВЕ, Артем Семенишин, Виконавчий директор Асоціації сонячної енергетики України, народні депутати України Людмила Буймістер, Олексій Кучеренко та Олексій Гончаренко (онлайн), Генеральний директор “Віндкрафт Україна” Карл Стурен.

Андрій Конеченков, який модерував дискусію, представив порівнювальну інфографіку щодо узгоджених положень та їх виконання станом на 9 червня 2021 року: “Ми проаналізували стан виконання державними органами України взятих на себе зобов’язань в рамках підписаного Меморандуму про взаєморозуміння. Через рік після підписання Меморандуму, з 14 зобов’язань, відповідні органи влади виконали лише 4: прийняли Закон України №810-IX, розробили та прийняли нормативні акти щодо компенсації системних обмежень “зеленої” генерації, переглянули цінові обмеження Гарантованого покупця на ринку “на добу наперед” та вивели Гарантованого покупця на ринок двосторонніх договорів. В той же, зобов’язання щодо гарантування застосування законодавства, актуального на дату набрання чинності Закону №810-IX взагалі було грубо порушено в той час, коли Кабінет Міністрів виніс до Верховної Ради законопроєкт №5600 про акцизний податок на електроенергію з ВДЕ

інфографіка УВЕА: https://drive.google.com/file/d/1FOnkZTHRLv-DaetU2RIAR-Wt1QZ1H4ui/view?usp=sharing

Людмила Буймістер: “Останнім часом, сектор відновлюваної енергетики в Україні обріс такою кількістю міфів і став настільки заполітизованим, що суспільству складно докопатись до істини. Сьогодні як в Європі, так і в усьому світі екологізація є не просто побажанням, а вимогою часу. Якщо держава Україна прагне до інтеграції з європейською енергосистемою, то і для нашої країни вона неминуча. Допоки в Україні іде тиск на сектор “зеленої” енергетики виграють лише наші північно-східні сусіди. Сьогодні Уряд власними руками руйнує довіру національних та міжнародних інвесторів в ВДЕ і не виконує ті зобов’язання, які прописані в Законі №810-IX, який, нагадую, був підписаний Президентом України.

Карл Стурен: “Порівняно з країнами ЄС, в Україні переплата за перехід до відновлюваних джерел енергії в межах ринку становить лише 5%, коли в Євросоюзі цей показник досягає 20-30%. Одним із найбільших стратегічних та екологічних викликів для України є вугільні ТЕС, середній вік експлуатації яких становить 65 років. Викиди вуглецю на 1 кВтгод виробленої електроенергії в Україні в десятки разів перевищують дозволену норму в Євросоюзі. В той же час, податок на викиди СО2 в Україні складає приблизно 1% від середнього розміру податку  в ЄС. Тобто в Україні абсолютно відсутнє стратегічне мислення та здатність проявляти справжню політичну волю. Натомість, окремі чиновники зайняті тим, щоб фактично “вбити” ті досягнення “зеленої” енергетики, від яких суспільство вже виграло. Однозначно, що спроба маніпулювати думкою суспільства щодо “зелених” тарифів та “зеленої” енергетики загалом є провальною…

Результатом прес-конференції стало підписання Головами УВЕА, ЄУЕА та УАВЕ спільного листа до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова (з копіями до Міністра фінансів України, Міністра енергетики України та Голів Комітетів ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, з питань бюджету та з питань економічного розвитку), в якому Асоціації описали всі ризики від прийняття Законопроекту №5600 щодо введення акцизного податку на продаж електроенергії з ВДЕ, поданого до Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України 2 червня 2021 року.

Лист асоціацій: https://drive.google.com/file/d/19K6QFmrlGD4BnpiYFOIZNLqqVRf4ApUU/view?usp=sharing

Поділитися:

Новини

Членство і партнерство

Hareket Еко-Оптіма ВІКОС Золін Huawei Астерс Dentons Віндкрафт Україна AdviRES Vestas «ОДЕСКРАНСЕРВІС» UDP Renewables Bureau Veritas VOLTAGE GROUP S POWER ENERCON Altelaw&Sempra Katwind Enerji Гюріш ТОВ “Електросервіс-Південь” ТОВ «Сіт ін Сет Інтернешнл Ко» МОСТИ УКРАЇНА 1 UTA (Urban Technology Alliance) Група Компаній «ЕНЕРПРОФ» MCL Укргідроенерго Южне Енерджі Держенергоефективності Acquis Law Firm Громадська спілка «Всеукраїнська Енергетична Асамблея» ЕРУ Rystad Energy ТОВ «Одесенергомонтаж» ТОВ «Бюро «ВІНК»» АТ «КРЕДИТВЕСТ БАНК» КРЕІН Юкреин АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА ПРИКАРПАТТЯ OVERSIZE s.r.o.  Ділекс Транспорт Україна Sika GEO-NET Dragon Capital ІКNЕТ DENZAI GREEN SYSTEM Atlas Global Energy Horizon Capital Інженерна асоціація професора Катценбаха ГмбХ Kinstellar ТАД ТОВ «СТРУКТУМ»  Navitas Renewables Дніпровська Політехніка CKS Завод «ОКЕАН» Південний машинобудівний завод LCF New Energy Development Siemens Energy Arzinger KNESS TUSIB ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП (ETG.UA) AVELLUM CMS Green Power Sweden Сі Дабл’ю Пі Україна Гаттовінд Ю-Ей Інститут загальної енергетики НАН України Негабарит-Сервіс ВІНД ФАРМ ТОВ «Керуюча компанія «Вітряні парки України» UA RENERGY ФАКТОР ФРЕНДЛІ ВІНДТЕХНОЛОДЖІ ТОВ «Хімлаборреактив» Nordex Group GE Vernova Deutsche WindGuard Fenix Repower WPD МХП COWI Stable Energy Червоноградський ліцей KENK Легіонтранс Singa Energies ТНТУ імені Івана Пулюя ТОВ “Науково-технічна компанія “Метрополія” Elementum Energy КЛІАР ЕНЕРДЖІ Енергетична компанія України NedZero EVERLEGAL CHESM Greenville Energy Інститут відновлюваної енергетики НАН України SPP Development Ukraine VITAGRO ENERGY Business in Wind Baker McKenzie Укргазбанк ЮроКейп Вітри Хмельниччини ТОВ «УКЕП» ТОВ «Вінд Пауер» КСП-ПРОЕКТ Нафтогаз Біоенергія Green Power Denmark ETR Renewable Power s.r.o. МЦ Баухемі Асоціація правників України Транком Niras Екологічна консалтингова група “Зелений квадрат”  КОМПАНІЯ “ГРЕСА-ГРУП” Cemark та Astor UN Global Compact Ukraine Notus Energy KPMG Національний авіаційний університет INIKTI Sayenko Kharenko ACCIONA Energy Інститут міжнародних відносин Emergy AS DWS Міжнародна онлайн-платформа EnerLoop

Учасниками і партнерами УВЕА можуть бути національні і міжнародні компанії та організації, які поділяють статутні цілі і бачення асоціації, а також готові робити внесок у розвиток національного вітроенергетичного ринку на умовах чесного партнерства і взаємодопомоги.