cloud for logo

13 серпня 2024 року, Уряд України прийняв два важливі і довгоочікувані рішення для подальшого розвитку національного сектору відновлюваних джерел енергії та, зокрема, вітрової енергетики, а саме:

  1. Затвердив Національний план дій з відновлюваної енергетики до 2030 року.
  2. Схвалив документ, який визначає графік і умови проведення пілотних аукціонів щодо розподілу квот підтримки виробників з ВДЕ.

Національний план дій з відновлюваної енергетики до 2030 року – це стратегічний документ, який передбачає виконання 38 заходів для досягнення 27% частки ВДЕ у валовому кінцевому споживанні енергії, визначеної раніше прийнятим Національним планом з енергетики та клімату до 2030 року, а саме:

  • 29% в секторі електроенергетики
  • 33% в секторі тепло та холодопостачання
  • 17% в транспортному секторі

Так, Нацпланом передбачено досягнення 24 ГВт загальної встановленої потужності ВДЕ в Україні до 2030 року, з яких:

  • 6,1 ГВт наземної вітрової енергетики
  • 12,2 ГВт сонячної енергетики (7,2 ГВт промислових СЕС та 5 ГВт потужності активних споживачів)
  • 876 МВт біоенергетики (475 МВт з біомаси та 401 МВт з біогазу)
  • 40 МВт геотермальної енергетики
  • 4,7 ГВт гідроенергетики (4,5 ГВт великих ГЕС і 243 МВт малих ГЕС)

Особливістю прийнятого Нацплану є також вперше встановлена ціль з розвитку офшорної вітроенергетики в Україні. Так, до 2030 року в Україні мають бути введені в експлуатацію перші 100 МВт ВЕС морського базування

Загалом, 10 ГВт нових «зелених» потужностей має бути додано до 2030 року саме в секторі електроенергетики на що знадобиться, за розрахунками Уряду України, близько 20 млрд дол. США інвестицій. 

УВЕА підтримує встановлення вищевказаних цілей з наземної і офшорної вітрової енергетики, адже це узгоджується з сучасними темпами розвитку нових проєктів, та висловлює подяку за врахування пропозицій вітроенергетичної галузі при розробці цього Національного Плану, які були надані асоціацією ще у 2021 році.

Втім, будівництво нових вітроенергетичних потужностей все ще напряму залежить від вирішення наявних на ринку викликів, зокрема в частині виплати заборгованості за «зеленим» тарифом, та прийняття необхідних стимулюючих для ринку ініціатив і рішень. 

Чергове таке рішення було прийняте разом з Національним Планом і стосується запуску довгоочікуваних аукціонів щодо розподілу квот підтримки виробників з ВДЕ. За даними Міністерства енергетики України, перший пілотний аукціон на будівництво об’єктів з вітрової енергетики пройде вже 9 листопада 2024 року з квотою у 88 МВт. Строк дії договору про надання послуги за механізмом ринкової премії, який укладеться переможцем аукціону з ДП «Гарантований покупець» становитиме 12 років. 

«Зелені» аукціони є загальновизнаним у світі механізмом стимулювання розвитку ВДЕ на конкурентних засадах, запуск яких в Україні узгоджується, зокрема, з передовою практикою ринку ЄС. УВЕА сподівається, що з оптимізацією цього механізму в Україні автоматично зростатиме і об’єм квоти, виділеної на вітрову енергетику, а також будуть прийняті відповідні заходи для унеможливлення появи і накопичення нових боргів на ринку.

Поділитися:

Новини

Членство і партнерство

ТОВ «Сіт ін Сет Інтернешнл Ко» Група Компаній «ЕНЕРПРОФ» ФРЕНДЛІ ВІНДТЕХНОЛОДЖІ UN Global Compact Ukraine Міжнародна онлайн-платформа EnerLoop Вітри Хмельниччини КРЕІН Юкреин  КОМПАНІЯ “ГРЕСА-ГРУП” Нафтогаз Біоенергія “СЕМІКС БЕТОН” Niras Singa Energies ТОВ «Вінд Пауер» Green Power Sweden Южне Енерджі ЕРУ Deutsche WindGuard Greenville Energy Acquis Law Firm ТОВ “Електросервіс-Південь” OVERSIZE s.r.o.  New Energy Development ТОВ «УКЕП» GE Vernova NedZero КСП-ПРОЕКТ ЮроКейп DENZAI VITAGRO ENERGY Завод «ОКЕАН» Vestas Ділекс Транспорт Україна ENERCON Негабарит-Сервіс Гюріш ІКNЕТ ТОВ “Науково-технічна компанія “Метрополія” AdviRES CHESM Emergy AS Національний авіаційний університет Астерс Асоціація правників України TUSIB Kinstellar Atlas Global Energy MCL ТОВ «Хімлаборреактив» DWS ТАД ВІКОС Інститут міжнародних відносин INTEGRITES Еко-Оптіма Notus Energy Stable Energy Енергетична компанія України Екологічна консалтингова група “Зелений квадрат” Віндкрафт Україна CMS Sika Сі Дабл’ю Пі Україна GEO-NET INIKTI Держенергоефективності Fenix Repower Громадська спілка «Всеукраїнська Енергетична Асамблея» Baker McKenzie KENK Elementum Energy VOLTAGE GROUP ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП (ETG.UA) МОСТИ УКРАЇНА 1 UTA (Urban Technology Alliance) UA RENERGY ТОВ «Одесенергомонтаж» Гаттовінд Ю-Ей Horizon Capital Червоноградський ліцей KPMG Легіонтранс Dentons Huawei LCF KNESS Золін АТ «КРЕДИТВЕСТ БАНК» Укргазбанк Navitas Renewables Business in Wind Південний машинобудівний завод Arzinger ACCIONA Energy ВІНД ФАРМ МХП МЦ Баухемі Bureau Veritas EVERLEGAL Укргідроенерго COWI КЛІАР ЕНЕРДЖІ SPP Development Ukraine Інженерна асоціація професора Катценбаха ГмбХ ТНТУ імені Івана Пулюя «ОДЕСКРАНСЕРВІС» Green Power Denmark ТОВ «СТРУКТУМ»  Nordex Group ТОВ «Бюро «ВІНК»» Cemark та Astor Дніпровська Політехніка Транком UDP Renewables Dragon Capital CKS Altelaw&Sempra Sayenko Kharenko Siemens Energy ФАКТОР GREEN SYSTEM Інститут загальної енергетики НАН України Katwind Enerji Інститут відновлюваної енергетики НАН України ТОВ «Керуюча компанія «Вітряні парки України» ETR Renewable Power s.r.o. S POWER АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА ПРИКАРПАТТЯ Hareket Rystad Energy WPD

Учасниками і партнерами УВЕА можуть бути національні і міжнародні компанії та організації, які поділяють статутні цілі і бачення асоціації, а також готові робити внесок у розвиток національного вітроенергетичного ринку на умовах чесного партнерства і взаємодопомоги.